HIV, AIDS
Problémem Beninu je virus HIV, kterým je nakaženo 73 900 lidí (2013) a každoročně na AIDS umírá kolem 3 000 lidí. Dalším rizikem je podvýživa dětí pod 5 let, která dosahuje 20 % (2006). Velký výskyt zaznamenává též dětská práce, do které je zapojeno až milion dětí, tedy zhruba 46 % dětí chodí v Beninu do práce.
Obchod s dětmi
Chudoba a neúplné rodiny jsou důvodem, že rodiče prodávají své děti třeba i za 30 EUR (zprávy r. 2014). Proto salesiáni uspořádali kampaň „Nejsem na prodej“, která upozorňuje na problematiku obchodu s lidmi. Do celosvětového obchodu s lidmi, do kterého jsou započítány nelegální adopce, nucené sňatky a obchod s orgány, je zapojeno 27 % dětí.
Boko Haram
Na území Beninu se též pohybuje teroristická skupina Boko Haram, která během šesti let zabila tisíce lidí a nuceně přesídlila 1,5 miliónu lidí.
Zhruba v lednu 2015 se situace změnila, protože na nigerijském území začala zasahovat armáda Čadu. Koalice pěti států – Nigérie, Čadu, Nigeru, Beninu a Kamerunu – se opětovně setkala v únoru a rozhodla o vyslání dalších deseti tisíc mužů. Skupina Boko Haram se tedy stáhla do nigerijského vnitrozemí, kde dělá to, co dříve na hranicích – tedy masakry a rabování. Uprchlíků je méně, ale přicházejí mnohem vyčerpanější. Většinou jsou to ženy, děti a staří lidé. Muži chybí – není jasné, zda je naverbovali k Boko Haram, nebo utekli. Dobrovolníci se starají o desetitísíce uprchlíků. Po 15-20 dnech je přebírají Spojené národy a umisťují je do uprchlického tábora v Minawao, který vznikl v posledních měsících a dnes v něm žije 50 tisíc lidí.