Uganda, trpící perla Afriky

V polovině 80. let začal severní část Ugandy země sužovat občanský konflikt vedený Josephem Konym a jeho rebely z tzv. Pánovy armády odporu. Trval přes dvacet let. 90 % této samozvané armády tvoří unesené děti. Rebelové vyzbrojeni moderními zbraněmi přepadávali vesnice, odváděli děti a pod trestem smrti je znásilňovali, mučili a nutili zabíjet. Dokument Uganda, trpící perla Afriky byl natočen v roce 2004 při misijní cestě, která vedla i nebezpečnými místy válečného severu země kolem města Gulu, kde je více než čtyřicet uprchlických táborů.

Tým Papežských misijních děl navštívil tábor Awer, v němž v té době hledalo útočiště šedesát tisíc lidí. Na kameru se podařilo zachytit  výpovědi několika bývalých dětských vojáků, kteří dokázali z guerillové armády uprchnout. Jejich život přesto není jednoduchý ani po útěku ze zajetí.

V dokumentu dále uvidíte záběry ze školy i bohosloveckého semináře, které jsou rovněž ohrožovány útoky rebelů, ale také pomoc plynoucí do této země skrze Papežské misijní dílo dětí.

 

Fotogalerie

Audio


Ugandské chvály na Bílou sobotu